Tradicionālo latviešu ēdienu receptes
Rupjmaize (rudzu maize)
Samaisa rupja maluma rudzu miltus ar siltu ūdeni, trauku pārsedz ar mitru dvieli un novieto siltā vietā uz apmēram 12 stundām. Pievieno vēl rudzu miltus un siltu ūdeni, kārtīgi izmīca un atkal atstāj rūgt uz apmēram 12 stundām. Mīklai vēlreiz piejauc rudzu miltus un siltu ūdeni. Var pievienot arī sāli un ķimenes. Kārtīgi izmīca un liek ietaukotā veidnē. Pārklāj ar mitru dvieli un atstāj rūgt siltā vietā apmēram 3 stundas. Uzrūgušo mīklu ar visu veidni liek krāsnī un cep gatavu. Maizi vieglāk sagriezt, kad tā ir atdzisusi.
Karaša
Raugu samaisa ar siltu ūdeni, rupji samaltiem, izsijātiem kviešu miltiem un siltā vietā raudzē aptuveni 20 minūtes. Pienā vai ūdenī izšķīdina sāli, cukuru, pievieno uzraudzēto masu, olas, miltus un masu kārtīgi izmīca. Pievieno taukus, vēlreiz samīca, nolīdzina un pārkaisa ar miltiem. Ieliek traukā, ko pārsedz ar dvieli vai vāku un raudzē 1 stundu. Tad mīklu vēlreiz izmīca un raudzē vēl 2 stundas. No mīklas veido klaipiņus, liek ietaukotā veidnē, mazliet uzraudzē, pārziež ar olu un cep gatavus.
Murcovka
Gatavo no jau gatavas maizes, to sadrupinot vai sagriežot gabaliņos. Pievieno sagrieztus sīpolus un sāli. Aplej ar ūdeni un linsēklu eļļu.
Rudzu maizes dzersis
800 g sakaltētas rudzu maizes, 4 l ūdens, kanēļa standziņa, citrona vai apelsīna miziņa
cukurs, 20 g rauga. Maizi sagriež rikās, cepeškrāsnī apgrauzdē, pārlej ar verdošu ūdeni, pieliek kanēļa standziņu, citrona vai apelsīna miziņu, patur 24 stundas, izkāš, pieliek cukuru pēc garšas. Raugu "atdzīvina", pieliek dzersim, raudzē. Uzrūgušam noņem putas, pilda pudelēs un uzglabā vēsā vietā.
Rudzu miltu biezputra
Rudzu miltus riktīgi bez kunkuļiem iejauc ūdenī un kad uzvārās katliņā ūdens, maisot lej mazā strūkliņā vārošā ūdenī. To ēd ar pienu.
Skābputra
Noskalotus miežu putraimus izvāra mīkstus. Karstai masai pievieno stingru rūgušpienu. Putru liek siltā vietā un tur 1-2 dienas, lai ieskābst. Pirms pasniegšanas pievieno krējumu vai paniņas.
Lejaskurzemes skābputra
Lejaskurzemes skābputra ir garšīga, ja to gatavo šādi: Uzvāra ūdeni, tad pievieno grūbas vai miežu putraimus un gaida, kad būs mīksti. Tad pievieno rūgušpienu gabalos tā, lai veidotos kunkuļi. Lej šķīvjos un pieliek krējumu un nedaudz sāls. Ēd ar rupjmaiziarsviest. Ja grib padzerties, tad gaida, ka virums, kas katlā, atdziest. Lieto tik ilgi, līdz katls vai bļoda, vai krūze tukša. Jo vairāk ieskābusi skābputra, jo garšīgāka. Lai gan - šis ēdiens vai dzēriens labs vien tad, ja gribas ēst pēc lauku darbiem, pēc kārtīgas fiziskas slodzes, citādi nav vērts ķēpāties. Atšķirībā no citiem novadiem, par skābputru Lejaskurzemē sauc ne biezu, bet zupai līdzīgu ēdamo un strebjamo.
Biezpiens
Pienu saraudzē rūgušpienā (lai būtu vienā gabalā), tad liek katlā un karsē, līdz izdalās sūkalas. Salej marlē un notecina.
Asuškas
Biezpienam pievieno rūgušpienu, olas, sodu, sāli un cukuru un kārtīgi samaisa. Masai pievieno miltus, kārtīgi izmīca un izveltnē. Sagriež rombiņos un liek cepties uz pannas gaiši brūnus.
Ķimeņu siers
Uzkarsē pienu un pievieno saberztu biezpienu. Var pievienot arī vēl rūgušpienu. Kad sula atdalījusies un piens sarecējis, masu ielej mitrā drānā un notecina sulu. Masu liek izkausētā sviestā un maisot pievieno krējumu, sāli, ķimenes un sakultu olu. Kad masa kļuvusi viendabīga, gatavo masu liek ar sviestu ieziestā traukā, novieto vēsā vietā un nospiež zem sloga.
Klimpu zupa
Uz lēnas uguns vāra katliņā pienu, var atšķaidīt uz pusi ar ūdeni, pieliek arī nedaudz sāli. Tikmēr sataisa ne pārāk biezu pankūku mīklu, kad piens sāk vārīties ar tējkaroti vai ēdamkaroti ņem mīklu un tecina katliņā, karoti iekšā neliekot. Kad viss satecināts vēl kādas minūtes pavāra un zupa gatava. Daudz mīklas nevajag likt citādi zupa sabiezēs un iznāks kā biezputra.
Biezputra
Biezputra Kurzemē ir kartupeļi sastampāti ar pienu un ķimenēm. Tad karstu liek šķīvjos un vidū izveido bedrīti speķa mērcei. Dzisināja biezputru šādi: ielēj gar maliņu pienu un tad ar karoti velkakartupeļu un mērces masu apkārt šķīvja iekšmalai un tā tas piena celiņš veidojās un garšas sajaucās.
Cūku pupas
Īsteni latvisks ēdiens ir arī vārītas cūku pupas. Tās tika vārītas visbiežak ar visām pākstīm sālsūdenī.
Buļbešniki
Ar visu mizu novārītus kartupeļus atdzesē, nomizo un samaļ. Masai pievieno olas, miltus, sāli un samaisa. Veido mazus plācenīšus, vidū liek dažādus pildījumus, piemēram, sēņu vai kāpostu, malas noloka un apcep eļļā.
Buļbu blīni
Sarīvē kartupeļus, kuros iejauc olas, krējumu, rūgušpienu, cukuru, miltus un sodu. Mīklas plāceņus liek karstos taukos un cep gatavus. Pasniedz karstus ar krējumu.
Guļbešņīki – Kļockas
Novārītus karstus kartupeļus sastampā vai samaļ. Masai pievieno olu un miltus. Samīcītu masu sarullē desā un sagriež gabaliņos, kurus uz uzkarsētas pannas cep brūnus. Pasniedz ar krējumu vai izkausētu sviestu.
Grūdenis
Izmērcētus zirņus un grūbas vāra pusgatavus, pievieno kartupeļus, cūkgaļu (var arī speķi vai sviestu) un vāra gatavu. Tad pielej pienu, pieliek sāli un uzkarsē. Zīdeni gatavo tāpat, tikai nepievieno zirņus.
Bukstiņputra
Noskalotas un izmērcētas grūbas (vai putraimus) vāra ar kubiņos sagrieztiem kartupeļiem. Vārīšanās beigās var pievienot pienu. Pasniedz ar sviestu vai krējumu. Var pievienot arī saceptu gaļu ar sīpoliem.
Sklandrausis
No kviešu miltiem, rauga, sviesta, piena un sāls uzjauc mīklu un uzraudzē. Gatavu mīklu izveltē, veidojot nelielus apļus, kuru malas uzloka uz augšu. Pildījumam sarīvē burkānus, samaltus vārītus kartupeļus, krējumu, olas, sviestu, miltus, sāli, cukuru un raugu. Labi samīca un uzraudzē. Uzrūgušu pildījumu liek mīklas apļos un cep gatavu.
Plāceņi
Uzsildītam ūdenim vai pienam pievieno izsijātus miltus, atšķaidītu raugu un samaisa. Pārkaisa ar biezu miltu kārtu, trauku pārsedz ar vāku vai dvieli un siltā vietā raudzē aptuveni stundu. Pievieno miltus, šķīdinātu sāli, taukvielas, saputotas olas ar cukuru un kārtīgi izmīca. Mīklu nolīdzina, pārkaisa ar miltiem, traukam uzliek vāku vai dvieli un siltā vietā raudzē 1-2 stundas, pa vidu vēl 1-2 reizes mīklu samīcot. Gatavai mīklai pievieno caur sietu izberztus novārītus kartupeļus, samīca un veido plāceņus, ko liek uz plāts un uzraudzē. Ar stampu iespiež plāceņa vidū bedrīti, kurā var likt, piemēram, biezpiena pildījumu.
Kaņepju sviests
Nomazgātas un sausas kaņepju sēklas apgrauzdē un karstas sasmalcina pulverī vai samaļ līdz mīkstai masai. Pievieno sāli, ieliek trauciņā, saspiež un nolīdzina.
Stuks (steņķis)
Iztaukšķētas kaņepes piestā sagrūž, pievieno ūdeni un sāli.
Sautēti skābēti kāposti
Taukos apcep sagrieztus sīpolus un pievieno kāpostus. Pēc brītiņa pielej verdošu ūdeni un sautē. Pusgataviem var pievienot rīvētu burkānu. Kad kāposti mīksti, tiem pievieno sāli un cukuru.
Pītes
400 g pelēko zirņu, 200 g kartupeļu, 50 g žāvēta speķa, 1 sīpols, 50 g kaņepju vai miltu,
sāls. Zirņus novāra mīkstus, kartupeļus nomizo un arī novāra. Karstus zirņus un kartupeļus samaļ gaļas mašīnā, tūdaļ pievieno sīki sagrieztu speķi, kas sacepts ar sīpoliem, sasmalcinātas kaņepes, samaisa, izveido apaļas piciņas.
Griķi ar ribiņām
Ribiņas saliek dziļajā "pīlē' apber ar griķiem un pielej ar ūdeni ( griķi un ūdens apm. 1/1) pāris ēdamkarotes eļļas un virsū dažas sviesta piciņas. Sāli un citas garšvielas - pēc vēlmes. Un cep, kamēr griķi virsū apcepas kraukšķīgi.
Kukulīši ar speķa mērci
Sagatavo mīklu no miltiem, sāls un ūdens, veido pacietu mīklu un gatavo kā pabiezas pankūkas, liek verdošā ūdenī, lai vārās. Tos mīklas veidojumus sac par kukulīšiem un pēc izmēra tiem jābūt kā apakštasei un ap centimetru biezumā. Kad gatavi, atstāj ūdenī, kur vārījušies un gatavo speķa mērci. Sacep speķīti sīkos gabaliņos un sacep vēl klāt sīpolus un nedaudz atjauc ar miltiem, tad pievieno ūdeni, sanāk mērce, kas labi smaržo un arī labi garšo uzlieta uz karstiem kukulīšiem, kurus saliek dziļajos šķīvjos. Dala ar nazi un dakšīņu, un ar dakšiņu smalki ēd. Klāt salda liepziedu tēja.
Speķpīrāgi
Sajauc miltus, taukvielas, raugu, pienu un sāli. Mīklu izveltnē un ar glāzi sadala mazos aplīšos. Vidū liek žāvēto speķi, ceptus sīpolus un piparus. Pīrādziņu aiztaisa, apziež ar olu un cep gatavus.
Līdzīgi gatavo slokatni, tikai mīklu nevis sadala aplīšos, bet gan uz pusēm – vienu daļu izklāj apakšā, otru augšā un pa vidu liek pildījumu.
Kločkas ar dūšām
Miltu kaudzītē iesit olu un kārtīgi izmīca. Pievieno ūdeni un sāli, vēlreiz izmīca. No gatavās mīklas veido klimpas (kločkas), kuru iekšpusē liek sagrieztu speķi un apceptus sīpolus. Klimpu vāra sālsūdenī.
Koča
Uz pannas apgrauzdē grūbas un kārto katliņā kārtām – grūbas, sacepti sīpoli ar speķi, grūbas, atkal sīpoli ar speķi un nobeidz ar grūbām. Pārlej ar ūdeni un sautē gatavu. Pasniedz ar rūgušpienu.
Kuģelis
Sarīvētiem kartupeļiem nospiež sulu un liek ietaukotā pannā. Virsū saliek saceptus sīpolus ar žāvētu speķi. Visu pārklāj ar skābo krējumu un cep cepeškrāsnī.
Taukšķēti zirņi (zirņi ar speķi)
Noskalotus un izmērcētus pelēkos zirņus izvāra mīkstus. Pasniedz ar mazos gabaliņos sagrieztu un apceptu speķi un sīpoliem.
Zirņu pikas
Atsevišķi izvāra un smalki samaļ pelēkos zirņus un kartupeļus. Masai pievieno saceptus sīpolus ar speķi, kaņepju sviestu un sāli. Visu labi samaisa un izveido pikas. Pasniedz ar rūgušpienu.
Skābeņu zupa
Izvāra cūkgaļu un izmērcētas grūbas. Pievieno skābenes, apceptus sīpolus, burkānus, zaļumus, sāli un vāra zupu gatavu. Zupu pasniedz ar skābo krējumu.
Cūkas cepetis
Ieberž cūkas šķiņķi ar sāli, liek ar ādu uz leju cepešpannā, pievieno nedaudz ūdens un cep. Tad gaļu apgriež otrādi un ādu sagriež kvadrātiņos. Pielej nedaudz ūdens, pievieno sīpolus, burkānus un cep gatavu, ādu pāris reizes ieziežot ar sviestu.
Asinsdesa (putraimdesa)
Izvāra cūkas speķi, izņem no buljona un izvāra izmērcētus putraimus. Speķi sagriež un pievieno putraimiem. Masai pievieno asinis, garšvielas un pilda zarnās. Gatavu desu pasniedz ar brūkleņu ievārījumu.
Saldie ēdieni
Žūre
Ieber bļodā auzu miltus (vai auzu pārslas) un rupjmaizi bez garozas, pārlej ar siltu ūdeni. Masu pārsedz ar dvieli un liek siltā vietā uzrūgt. Uzrūgušo masu izkāš. Šķidrumu lej katlā, pievienojot nedaudz piena, un vāra, līdz tā sabiezē. Pasniedz, pārberot ar cukuru. Klāt dzer pienu.
Medus rausis
Saputotam medum pievieno olu baltumus un vēlreiz saputo. Masai pievieno miltus, sodu, kanēli, krustnagliņas un kārtīgi izmīca. Mīklu liek veidnē un cep gatavu.
Biguzis
Rupjmaizi saberž un pārlej ar ūdeni, kam pievienots medus un dzērvenes.
Rupjmaizes kārtojums
Sarīvē rupjmaizi, liek uz sausas, uzkarsētas pannas, pievieno cukuru, kanēli un apgrauzdē. Atdzisušu kārto traukā pa kārtām: rupjmaizi, dzērveņu ievārījumu, putukrējumu.
Maizes zupa
Rupjmaizes šķēles apcep gaiši brūnas, pārlej ar verdošu ūdeni, uzliek traukam vāku un ļauj uzbriest. Tad visu izkāš caur sietu, pievieno cukuru, žāvētus augļus, kanēli, dzērveņu sulu un vāra gatavu. Pasniedz ar putukrējumu.
Buberts
Uzvāra pienu, pievieno mannu un vāra biezputru. Nedaudz atdzesētai putrai pievieno ar cukuru sakultus olu dzeltenumus un iecilā saputotus olu baltumus. Pasniedz ar saldu mērci.
Dzērieni
Kvass
Rupji samaltus rudzu miltus aplej ar verdošu ūdeni un kuļ. Pievieno siltu ūdeni, raugu, sakultu rūgušpienu, medu, kārtīgi samaisa un noliek siltā vietā uz 12 stundām. Visu nokāš, sapilda traukos, aizvāko un novieto vēsā vietā.
Maizes alus
Sauso maizes kvasu vai apgrauzdētu rupjmaizi aplej ar verdošu ūdeni, kārtīgi samaisa un atstāj uz kādu stundu. No virsas nolej dzidro šķidrumu, kam pievieno cukuru un maizes raugu. Traukam pārklāj dvieli un atstāj rūgt.
Rudzu miltu padzēriens
No rudzu miltiem gatavoja dzērienu, kuru varēja dzert tējas, kafijas, kefīra vietā.Gatavo ar ieraugu. Rudzu miltus aplej ar verdošu ūdeni,"saklapē, atdzesē, pievieno raugu un atšķaida ar vārītu, siltu ūdeni. Otrā dienā būs dzerams, nākošai reizei raugs nebūs vajadzīgs, jāatstāj kāda krūzīte ieraugam. Garšīgs un sens Latviešu padzēriens.
Zivis
Kaltētas mencas
Kurzemes pusē savulaik kaltēja mencas- saulē vai ēnā vasarā. Apklāja iesālītas mencas ar marli, saņēma to marli augšpusē ciet, tad lika uz striķi ( pieklambarētas zivis) kaltēties. Kad bija izkaltušas, glabāja kambarī un kad sagribējās to mencu pagatavot, tad darīja tā: verdošā ūdenī lika mencu un vārīja labu laiciņu, nolēja sāļo ūdeni nost un lika vēlreiz pavārīt, tad klāt, piegrieza sīpolu, pārlēja krējumu un ēda ar vārītiem kartupeļiem ( ar visu mizu novārītiem).
Siļķe ar krāsnī ceptiem kartupeļiem un rūgušpienu
Ugunskurā cep kartupeļu ar visu mizu. Turpat arī līdzās papīrā (agrajos laikos tā bija avīze)ievīkšķīta siļķe, tad klāt rūgušpiens. Tas bija lēts latvisks ēdiens, ko mēdza pagatavot talkas dienā. Kartupeļus kārtīgi nomazgā un ļauj apžūt, tad liek ugunskurā, pabīdot pelnos, lai cepas. Siļķi tin pabiezā un samitrinātā ietinamā papīrā vismaz pieckārt un liek virs ugunskura uguns, atrodot vietu, kur siļķe var cepties, ne tikai sadegt. Kad ēdiens izcepies, klāt piedzer rūgušpienu. Mūsdienās šiļķes pagatavošanai izmato foliju vai cepamo papīru.
Rupjmaize (rudzu maize)
Samaisa rupja maluma rudzu miltus ar siltu ūdeni, trauku pārsedz ar mitru dvieli un novieto siltā vietā uz apmēram 12 stundām. Pievieno vēl rudzu miltus un siltu ūdeni, kārtīgi izmīca un atkal atstāj rūgt uz apmēram 12 stundām. Mīklai vēlreiz piejauc rudzu miltus un siltu ūdeni. Var pievienot arī sāli un ķimenes. Kārtīgi izmīca un liek ietaukotā veidnē. Pārklāj ar mitru dvieli un atstāj rūgt siltā vietā apmēram 3 stundas. Uzrūgušo mīklu ar visu veidni liek krāsnī un cep gatavu. Maizi vieglāk sagriezt, kad tā ir atdzisusi.
Karaša
Raugu samaisa ar siltu ūdeni, rupji samaltiem, izsijātiem kviešu miltiem un siltā vietā raudzē aptuveni 20 minūtes. Pienā vai ūdenī izšķīdina sāli, cukuru, pievieno uzraudzēto masu, olas, miltus un masu kārtīgi izmīca. Pievieno taukus, vēlreiz samīca, nolīdzina un pārkaisa ar miltiem. Ieliek traukā, ko pārsedz ar dvieli vai vāku un raudzē 1 stundu. Tad mīklu vēlreiz izmīca un raudzē vēl 2 stundas. No mīklas veido klaipiņus, liek ietaukotā veidnē, mazliet uzraudzē, pārziež ar olu un cep gatavus.
Murcovka
Gatavo no jau gatavas maizes, to sadrupinot vai sagriežot gabaliņos. Pievieno sagrieztus sīpolus un sāli. Aplej ar ūdeni un linsēklu eļļu.
Rudzu maizes dzersis
800 g sakaltētas rudzu maizes, 4 l ūdens, kanēļa standziņa, citrona vai apelsīna miziņa
cukurs, 20 g rauga. Maizi sagriež rikās, cepeškrāsnī apgrauzdē, pārlej ar verdošu ūdeni, pieliek kanēļa standziņu, citrona vai apelsīna miziņu, patur 24 stundas, izkāš, pieliek cukuru pēc garšas. Raugu "atdzīvina", pieliek dzersim, raudzē. Uzrūgušam noņem putas, pilda pudelēs un uzglabā vēsā vietā.
Rudzu miltu biezputra
Rudzu miltus riktīgi bez kunkuļiem iejauc ūdenī un kad uzvārās katliņā ūdens, maisot lej mazā strūkliņā vārošā ūdenī. To ēd ar pienu.
Skābputra
Noskalotus miežu putraimus izvāra mīkstus. Karstai masai pievieno stingru rūgušpienu. Putru liek siltā vietā un tur 1-2 dienas, lai ieskābst. Pirms pasniegšanas pievieno krējumu vai paniņas.
Lejaskurzemes skābputra
Lejaskurzemes skābputra ir garšīga, ja to gatavo šādi: Uzvāra ūdeni, tad pievieno grūbas vai miežu putraimus un gaida, kad būs mīksti. Tad pievieno rūgušpienu gabalos tā, lai veidotos kunkuļi. Lej šķīvjos un pieliek krējumu un nedaudz sāls. Ēd ar rupjmaiziarsviest. Ja grib padzerties, tad gaida, ka virums, kas katlā, atdziest. Lieto tik ilgi, līdz katls vai bļoda, vai krūze tukša. Jo vairāk ieskābusi skābputra, jo garšīgāka. Lai gan - šis ēdiens vai dzēriens labs vien tad, ja gribas ēst pēc lauku darbiem, pēc kārtīgas fiziskas slodzes, citādi nav vērts ķēpāties. Atšķirībā no citiem novadiem, par skābputru Lejaskurzemē sauc ne biezu, bet zupai līdzīgu ēdamo un strebjamo.
Biezpiens
Pienu saraudzē rūgušpienā (lai būtu vienā gabalā), tad liek katlā un karsē, līdz izdalās sūkalas. Salej marlē un notecina.
Asuškas
Biezpienam pievieno rūgušpienu, olas, sodu, sāli un cukuru un kārtīgi samaisa. Masai pievieno miltus, kārtīgi izmīca un izveltnē. Sagriež rombiņos un liek cepties uz pannas gaiši brūnus.
Ķimeņu siers
Uzkarsē pienu un pievieno saberztu biezpienu. Var pievienot arī vēl rūgušpienu. Kad sula atdalījusies un piens sarecējis, masu ielej mitrā drānā un notecina sulu. Masu liek izkausētā sviestā un maisot pievieno krējumu, sāli, ķimenes un sakultu olu. Kad masa kļuvusi viendabīga, gatavo masu liek ar sviestu ieziestā traukā, novieto vēsā vietā un nospiež zem sloga.
Klimpu zupa
Uz lēnas uguns vāra katliņā pienu, var atšķaidīt uz pusi ar ūdeni, pieliek arī nedaudz sāli. Tikmēr sataisa ne pārāk biezu pankūku mīklu, kad piens sāk vārīties ar tējkaroti vai ēdamkaroti ņem mīklu un tecina katliņā, karoti iekšā neliekot. Kad viss satecināts vēl kādas minūtes pavāra un zupa gatava. Daudz mīklas nevajag likt citādi zupa sabiezēs un iznāks kā biezputra.
Biezputra
Biezputra Kurzemē ir kartupeļi sastampāti ar pienu un ķimenēm. Tad karstu liek šķīvjos un vidū izveido bedrīti speķa mērcei. Dzisināja biezputru šādi: ielēj gar maliņu pienu un tad ar karoti velkakartupeļu un mērces masu apkārt šķīvja iekšmalai un tā tas piena celiņš veidojās un garšas sajaucās.
Cūku pupas
Īsteni latvisks ēdiens ir arī vārītas cūku pupas. Tās tika vārītas visbiežak ar visām pākstīm sālsūdenī.
Buļbešniki
Ar visu mizu novārītus kartupeļus atdzesē, nomizo un samaļ. Masai pievieno olas, miltus, sāli un samaisa. Veido mazus plācenīšus, vidū liek dažādus pildījumus, piemēram, sēņu vai kāpostu, malas noloka un apcep eļļā.
Buļbu blīni
Sarīvē kartupeļus, kuros iejauc olas, krējumu, rūgušpienu, cukuru, miltus un sodu. Mīklas plāceņus liek karstos taukos un cep gatavus. Pasniedz karstus ar krējumu.
Guļbešņīki – Kļockas
Novārītus karstus kartupeļus sastampā vai samaļ. Masai pievieno olu un miltus. Samīcītu masu sarullē desā un sagriež gabaliņos, kurus uz uzkarsētas pannas cep brūnus. Pasniedz ar krējumu vai izkausētu sviestu.
Grūdenis
Izmērcētus zirņus un grūbas vāra pusgatavus, pievieno kartupeļus, cūkgaļu (var arī speķi vai sviestu) un vāra gatavu. Tad pielej pienu, pieliek sāli un uzkarsē. Zīdeni gatavo tāpat, tikai nepievieno zirņus.
Bukstiņputra
Noskalotas un izmērcētas grūbas (vai putraimus) vāra ar kubiņos sagrieztiem kartupeļiem. Vārīšanās beigās var pievienot pienu. Pasniedz ar sviestu vai krējumu. Var pievienot arī saceptu gaļu ar sīpoliem.
Sklandrausis
No kviešu miltiem, rauga, sviesta, piena un sāls uzjauc mīklu un uzraudzē. Gatavu mīklu izveltē, veidojot nelielus apļus, kuru malas uzloka uz augšu. Pildījumam sarīvē burkānus, samaltus vārītus kartupeļus, krējumu, olas, sviestu, miltus, sāli, cukuru un raugu. Labi samīca un uzraudzē. Uzrūgušu pildījumu liek mīklas apļos un cep gatavu.
Plāceņi
Uzsildītam ūdenim vai pienam pievieno izsijātus miltus, atšķaidītu raugu un samaisa. Pārkaisa ar biezu miltu kārtu, trauku pārsedz ar vāku vai dvieli un siltā vietā raudzē aptuveni stundu. Pievieno miltus, šķīdinātu sāli, taukvielas, saputotas olas ar cukuru un kārtīgi izmīca. Mīklu nolīdzina, pārkaisa ar miltiem, traukam uzliek vāku vai dvieli un siltā vietā raudzē 1-2 stundas, pa vidu vēl 1-2 reizes mīklu samīcot. Gatavai mīklai pievieno caur sietu izberztus novārītus kartupeļus, samīca un veido plāceņus, ko liek uz plāts un uzraudzē. Ar stampu iespiež plāceņa vidū bedrīti, kurā var likt, piemēram, biezpiena pildījumu.
Kaņepju sviests
Nomazgātas un sausas kaņepju sēklas apgrauzdē un karstas sasmalcina pulverī vai samaļ līdz mīkstai masai. Pievieno sāli, ieliek trauciņā, saspiež un nolīdzina.
Stuks (steņķis)
Iztaukšķētas kaņepes piestā sagrūž, pievieno ūdeni un sāli.
Sautēti skābēti kāposti
Taukos apcep sagrieztus sīpolus un pievieno kāpostus. Pēc brītiņa pielej verdošu ūdeni un sautē. Pusgataviem var pievienot rīvētu burkānu. Kad kāposti mīksti, tiem pievieno sāli un cukuru.
Pītes
400 g pelēko zirņu, 200 g kartupeļu, 50 g žāvēta speķa, 1 sīpols, 50 g kaņepju vai miltu,
sāls. Zirņus novāra mīkstus, kartupeļus nomizo un arī novāra. Karstus zirņus un kartupeļus samaļ gaļas mašīnā, tūdaļ pievieno sīki sagrieztu speķi, kas sacepts ar sīpoliem, sasmalcinātas kaņepes, samaisa, izveido apaļas piciņas.
Griķi ar ribiņām
Ribiņas saliek dziļajā "pīlē' apber ar griķiem un pielej ar ūdeni ( griķi un ūdens apm. 1/1) pāris ēdamkarotes eļļas un virsū dažas sviesta piciņas. Sāli un citas garšvielas - pēc vēlmes. Un cep, kamēr griķi virsū apcepas kraukšķīgi.
Kukulīši ar speķa mērci
Sagatavo mīklu no miltiem, sāls un ūdens, veido pacietu mīklu un gatavo kā pabiezas pankūkas, liek verdošā ūdenī, lai vārās. Tos mīklas veidojumus sac par kukulīšiem un pēc izmēra tiem jābūt kā apakštasei un ap centimetru biezumā. Kad gatavi, atstāj ūdenī, kur vārījušies un gatavo speķa mērci. Sacep speķīti sīkos gabaliņos un sacep vēl klāt sīpolus un nedaudz atjauc ar miltiem, tad pievieno ūdeni, sanāk mērce, kas labi smaržo un arī labi garšo uzlieta uz karstiem kukulīšiem, kurus saliek dziļajos šķīvjos. Dala ar nazi un dakšīņu, un ar dakšiņu smalki ēd. Klāt salda liepziedu tēja.
Speķpīrāgi
Sajauc miltus, taukvielas, raugu, pienu un sāli. Mīklu izveltnē un ar glāzi sadala mazos aplīšos. Vidū liek žāvēto speķi, ceptus sīpolus un piparus. Pīrādziņu aiztaisa, apziež ar olu un cep gatavus.
Līdzīgi gatavo slokatni, tikai mīklu nevis sadala aplīšos, bet gan uz pusēm – vienu daļu izklāj apakšā, otru augšā un pa vidu liek pildījumu.
Kločkas ar dūšām
Miltu kaudzītē iesit olu un kārtīgi izmīca. Pievieno ūdeni un sāli, vēlreiz izmīca. No gatavās mīklas veido klimpas (kločkas), kuru iekšpusē liek sagrieztu speķi un apceptus sīpolus. Klimpu vāra sālsūdenī.
Koča
Uz pannas apgrauzdē grūbas un kārto katliņā kārtām – grūbas, sacepti sīpoli ar speķi, grūbas, atkal sīpoli ar speķi un nobeidz ar grūbām. Pārlej ar ūdeni un sautē gatavu. Pasniedz ar rūgušpienu.
Kuģelis
Sarīvētiem kartupeļiem nospiež sulu un liek ietaukotā pannā. Virsū saliek saceptus sīpolus ar žāvētu speķi. Visu pārklāj ar skābo krējumu un cep cepeškrāsnī.
Taukšķēti zirņi (zirņi ar speķi)
Noskalotus un izmērcētus pelēkos zirņus izvāra mīkstus. Pasniedz ar mazos gabaliņos sagrieztu un apceptu speķi un sīpoliem.
Zirņu pikas
Atsevišķi izvāra un smalki samaļ pelēkos zirņus un kartupeļus. Masai pievieno saceptus sīpolus ar speķi, kaņepju sviestu un sāli. Visu labi samaisa un izveido pikas. Pasniedz ar rūgušpienu.
Skābeņu zupa
Izvāra cūkgaļu un izmērcētas grūbas. Pievieno skābenes, apceptus sīpolus, burkānus, zaļumus, sāli un vāra zupu gatavu. Zupu pasniedz ar skābo krējumu.
Cūkas cepetis
Ieberž cūkas šķiņķi ar sāli, liek ar ādu uz leju cepešpannā, pievieno nedaudz ūdens un cep. Tad gaļu apgriež otrādi un ādu sagriež kvadrātiņos. Pielej nedaudz ūdens, pievieno sīpolus, burkānus un cep gatavu, ādu pāris reizes ieziežot ar sviestu.
Asinsdesa (putraimdesa)
Izvāra cūkas speķi, izņem no buljona un izvāra izmērcētus putraimus. Speķi sagriež un pievieno putraimiem. Masai pievieno asinis, garšvielas un pilda zarnās. Gatavu desu pasniedz ar brūkleņu ievārījumu.
Saldie ēdieni
Žūre
Ieber bļodā auzu miltus (vai auzu pārslas) un rupjmaizi bez garozas, pārlej ar siltu ūdeni. Masu pārsedz ar dvieli un liek siltā vietā uzrūgt. Uzrūgušo masu izkāš. Šķidrumu lej katlā, pievienojot nedaudz piena, un vāra, līdz tā sabiezē. Pasniedz, pārberot ar cukuru. Klāt dzer pienu.
Medus rausis
Saputotam medum pievieno olu baltumus un vēlreiz saputo. Masai pievieno miltus, sodu, kanēli, krustnagliņas un kārtīgi izmīca. Mīklu liek veidnē un cep gatavu.
Biguzis
Rupjmaizi saberž un pārlej ar ūdeni, kam pievienots medus un dzērvenes.
Rupjmaizes kārtojums
Sarīvē rupjmaizi, liek uz sausas, uzkarsētas pannas, pievieno cukuru, kanēli un apgrauzdē. Atdzisušu kārto traukā pa kārtām: rupjmaizi, dzērveņu ievārījumu, putukrējumu.
Maizes zupa
Rupjmaizes šķēles apcep gaiši brūnas, pārlej ar verdošu ūdeni, uzliek traukam vāku un ļauj uzbriest. Tad visu izkāš caur sietu, pievieno cukuru, žāvētus augļus, kanēli, dzērveņu sulu un vāra gatavu. Pasniedz ar putukrējumu.
Buberts
Uzvāra pienu, pievieno mannu un vāra biezputru. Nedaudz atdzesētai putrai pievieno ar cukuru sakultus olu dzeltenumus un iecilā saputotus olu baltumus. Pasniedz ar saldu mērci.
Dzērieni
Kvass
Rupji samaltus rudzu miltus aplej ar verdošu ūdeni un kuļ. Pievieno siltu ūdeni, raugu, sakultu rūgušpienu, medu, kārtīgi samaisa un noliek siltā vietā uz 12 stundām. Visu nokāš, sapilda traukos, aizvāko un novieto vēsā vietā.
Maizes alus
Sauso maizes kvasu vai apgrauzdētu rupjmaizi aplej ar verdošu ūdeni, kārtīgi samaisa un atstāj uz kādu stundu. No virsas nolej dzidro šķidrumu, kam pievieno cukuru un maizes raugu. Traukam pārklāj dvieli un atstāj rūgt.
Rudzu miltu padzēriens
No rudzu miltiem gatavoja dzērienu, kuru varēja dzert tējas, kafijas, kefīra vietā.Gatavo ar ieraugu. Rudzu miltus aplej ar verdošu ūdeni,"saklapē, atdzesē, pievieno raugu un atšķaida ar vārītu, siltu ūdeni. Otrā dienā būs dzerams, nākošai reizei raugs nebūs vajadzīgs, jāatstāj kāda krūzīte ieraugam. Garšīgs un sens Latviešu padzēriens.
Zivis
Kaltētas mencas
Kurzemes pusē savulaik kaltēja mencas- saulē vai ēnā vasarā. Apklāja iesālītas mencas ar marli, saņēma to marli augšpusē ciet, tad lika uz striķi ( pieklambarētas zivis) kaltēties. Kad bija izkaltušas, glabāja kambarī un kad sagribējās to mencu pagatavot, tad darīja tā: verdošā ūdenī lika mencu un vārīja labu laiciņu, nolēja sāļo ūdeni nost un lika vēlreiz pavārīt, tad klāt, piegrieza sīpolu, pārlēja krējumu un ēda ar vārītiem kartupeļiem ( ar visu mizu novārītiem).
Siļķe ar krāsnī ceptiem kartupeļiem un rūgušpienu
Ugunskurā cep kartupeļu ar visu mizu. Turpat arī līdzās papīrā (agrajos laikos tā bija avīze)ievīkšķīta siļķe, tad klāt rūgušpiens. Tas bija lēts latvisks ēdiens, ko mēdza pagatavot talkas dienā. Kartupeļus kārtīgi nomazgā un ļauj apžūt, tad liek ugunskurā, pabīdot pelnos, lai cepas. Siļķi tin pabiezā un samitrinātā ietinamā papīrā vismaz pieckārt un liek virs ugunskura uguns, atrodot vietu, kur siļķe var cepties, ne tikai sadegt. Kad ēdiens izcepies, klāt piedzer rūgušpienu. Mūsdienās šiļķes pagatavošanai izmato foliju vai cepamo papīru.